VÝROBA PŘÍHRADOVÝCH VAZNÍKŮ
VÝROBA PŘÍHRADOVÝCH VAZNÍKŮ
Stejně jako okna a dveře se vazníky vyrábějí v hale. Nejoblíbenější technologií pro výrobu vazníků je použití styčníkových desek pro spojení jednotlivých přířezů. Styčníková deska je plech s prolisovanými trny, které fungují jako hřebíky. Tyto desky se do dřeva zalisují velkou silou několika tun, díky čemuž se spoj stává nerozebiratelným a téměř dokonale tuhým spojením. Vazníky se pak na stavbu dovezou připravené na montáž, jako kusy skládačky. Díky tomu je montáž velice jednoduchá a rychlá.
Jaké dřevo se používá na výrobu vazníků ?
Stavební řezivo se v České republice řídí platnými normami popisujícími základní vlastnosti řeziva, jeho třídění a ochranu. Tyto normy vycházejí z mnohaleté zkušenosti používání dřeva ve stavebnictví a předkládají požadavky na pevnost dřeva, počet a velikost suků, trhlin a maximální dovolenou křivost řeziva. Pro výrobu vazníků se používá řezivo splňující tyto požadavky:
- vlhkost řeziva v době výroby vazníku nesmí přesáhnout hodnotu 22%
- řezivo používané na vazníky musí mít minimální tloušťku 35 mm a šířku 68 mm, pro vnitřní diagonály dokonce i šířku 58 mm
- dřevo nesmí být napadené hnilobou, mít trhliny snižující únosnost, vypadavé suky a obliny
Jaké výhody mají vazníky na jednopodlažních domech ?
Příhradové vazníky tvoří jak konstrukci střechy, tak i stropu. Na rozdíl od betonových stropů vazníky nepotřebují vnitřní nosné stěny. To umožňuje rozvrhnout místnosti podle potřeb investora. Vnitřní nenosné stěny se mohou posouvat jak ve fázi výstavby, tak i ve fázi užívání. Hlavní vliv této výhody poznáte na rychlosti výstavby a ušetřeném materiálu. Pod nenosnými stěnami totiž není potřeba vytvářet základové konstrukce. Všechny tyto skutečnosti mají významný vliv na snížení ceny stavby.
Proč používat vazníky na vícepodlažních stavbách ?
Nejčastějším problémem klasických krovů je vnášení vodorovných sil do svislých konstrukcí – nadezdívky. Díky příhradové konstrukci lze tyto síly eliminovat a nedochází k poškození nosných konstrukcí. Výhodou je opět možnost vytvořit velkou podkrovní místnost bez vnitřních sloupků.
Podkrovní vazníky mohou být tvořené stejně jako klasické vazníky – tvoří zároveň strop nižšího podlaží, nebo mohou být bez spodního pasu.
LEVNĚJŠÍ ŘEŠENÍ VAŠÍ STAVBY
RYCHLOST MONTÁŽE Montáž střechy a stropu během jednoho dne
NÍZKÉ RIZIKO KRÁDEŽE Vazníky se montují ihned po dodání
ZÁRUKA KVALITY Díky strojní výrobě jsou vazníky přesné a spolehlivé
ZLEVNĚNÍ STAVBY Kombinace střešní a stropní konstrukce zlevní stavbu
VARIANTA 1
- Těžký strop z keramických tvárnic a POT nosníků
- Klasický tesařský strop
NEVÝHODY
- Nutnost těžké jeřábové techniky s dlouhou dobou montáže
- Nutné zrání betonu 3 týdny
- Nutný pronájem stojek po dobu zrání betonu
- Masivní a těžká konstrukce krovu
- Uskladnění dřeva na staveništi - možnost ztráty materiálu
VARIANTA 2
- Střecha a strop tvořené příhradovými vazníky se sádrokartonovým podhledem
VÝHODY
- Rychlá a snadná montáž prefabrikovaných vazníků
- Vysoká přesnost konstrukce
- Žádná technologická pauza - možnost montáže i pod 5°C
- Úspora času i materiálu
- Možnost vytvoření úložného prostoru nebo podkroví bez vnitřních sloupků
NAHRAZENÍ KLASICKÉHO STROPU MODERNĚJŠÍM A VÝHODNĚJŠÍM ŘEŠENÍM
Stropní nosníky Posi-JoistTM
Nosníky jsou tvořené dřevěnými pásnicemi a ocelovými diagonálami. Díky spojení lehkosti dřeva a pevnosti oceli můžete překlenout mnohem větší rozpětí, než z ostatními nosníky na bázi dřeva při dodržení standardní osové vzdálenosti 625 mm.
Výška nosníku se odvíjí od velikosti zatížení a světlého rozpětí. Základní rozměrová řada je dána šesti typy ocelových diagonál.
PS8 | 208 mm | PS12N | 310 mm |
PS9N | 231 mm | PS14N | 379 mm |
PS10N | 259 mm | PS16N | 427 mm |
Další výšky nosníků se dají ovlivnit výškou použitého řeziva. Základní tloušťka řeziva je 50 mm. Šířka nosníků závisí pouze na použitém řezivu. Doporučuje se používat řezivo 50×80 – 50×140 mm. Díky této šířce vzniká dostatečná plocha pro uložení bednění z OSB či cementotřískových desek.